Salsa kolumbijska
Kolumbia to kraj o bardzo dużym terytorium, w którym natknąć można się między innymi na tzw. błotne wulkany. Większość ludzi kojarzy to południowoamerykańskie państwo ze znanymi piłkarzami oraz z… grupami przestępców i przemytników narkotykowych. Dla maniaków tańca Kolumbia to jednak przede wszystkim jedna z kolebek tańców latino, takich jak salsa kolumbijska.
Czym jest salsa kolumbijska?
Kolumbijska salsa inspiracje zaciąga głównie ze stylu Cumbia, czyli narodowego tańca Kolumbijczyków. Można w niej jednak doszukać się także elementów charakterystycznych dla cha cha oraz mambo. Salsa kolumbijska powstała w latach 60-tych XX wieku w mieście Cali, a rozpoznać można ją między innymi po charakterystycznym, falującym ruchu bioder.
Salsa kolumbijska często postrzegana jest jako styl dość trudny i przeznaczony dla doświadczonych tancerzy. Ten taniec wymaga bowiem sporej kondycji i sprawności fizycznej, a przy tym dużej wyobraźni tanecznej. Z drugiej jednak strony opanowanie salsy kolumbijskiej to naprawdę spore osiągnięcie, a w dodatku taniec ten ze względu za swoja żywiołowość pozwala się porządnie wyszaleć.
Jaka jest popularność salsy kolumbijskiej na świecie?
Wielu Kolumbijczyków jest dumnych z tego, że mieszka w ojczyźnie salsy kolumbijskiej. Taniec ten szybko zdobył także popularność w krajach sąsiadujących z Kolumbią, np. w Chile oraz Peru.
Przez długi czas styl ten jednak nie zdobył dużej popularności na amerykańskich i europejskich rynkach. Do dziś ludzie dużo chętniej zapisują się na zajęcia z salsy kubańskiej niż tej pochodzącej z Kolumbii. Być może wynikało to z tego, że jego opanowanie wymaga naprawdę dużo ciężkiej pracy.
Stopniowo jednak salsa kolumbijska zyskuje zwolenników i to nie tylko w Europie i Ameryce, ale również na Dalekim Wschodzie. W Polsce także pomału rośnie zainteresowanie tym tańcem, a w większych miastach można spotkać instruktorów, którzy się w nim specjalizują.
Cali to nie tylko miasto, w którym powstała kolumbijska odmiana salsy, ale także miejsce, które określa się mianem światowej stolicy salsy w ogóle. Trudno jednoznacznie stwierdzić, dlaczego akurat w Cali zainteresowanie salą od zawsze było ogromne. Jedną z przyczyn może być położenie geograficzne, czyli północ Kolumbii, skąd nie daleko do innych krajów. Cali jest więc zlokalizowane w miejscu, które sprzyja łączeniu różnych stylów tanecznych, a salsa czerpie przecież inspiracje z różnych źródeł.
Same władze tego miasta już dawno zrozumiały potencjał marketingowy, jaki niesie za sobą bycie postrzeganym jako światowa stolica salsy. Obecnie zaś Cali przyciąga turystów z całego świata właśnie z tego powodu i niemal na każdym kroku można tam spotkać zawodowych tancerzy.