Rodzaje salsy

Salsa Los Angeles Style

Choć salsa kojarzona jest głównie z krajami Ameryki Łacińskiej, to jej rozwój miał także miejsce w USA. W kraju tym ten taniec rozpowszechnili imigranci, którzy z czasem w Ameryce stworzyli także zupełnie nowe odmiany salsy, taki jak np. salsa Los Angeles Style.

Czym jest salsa Los Angeles Style?

Salsa Los Angeles Style jest znana także jako salsa LA lub jako salsa liniowa i wyróżnia ją kilka charakterystycznych cech. Po pierwsze w tym stylu tancerze poruszają się po linii. Kierunek ruchu może więc być zmieniony wyłącznie o 180 stopni. Po drugie w salsie LA dąży się głównie do wyeksponowania partnerki. Partner prowadzi partnerkę, jednak cały czas pozostaje nieco w tle, ponieważ w salsie LA partnerka jest w centrum uwagi. Po trzecie jest to taniec dość zaawansowany, w którym czasem sięga się nawet po iście akrobatyczne figury. Tancerze często dokonują także spinów.

Salsa LA powstała dość późno, a szczyt jej popularności przypada na końcówkę ubiegłego stulecia. W Polsce jednak cieszy się ona dużym zainteresowaniem także i w czasach obecnych. Tancerze i obserwatorzy doceniają ją przede wszystkim za widowiskowość, dynamizm. W dodatku salsa LA może być wyjątkowo zmysłowa i ekspresyjna, choć cechuje się głównie sportowym profilem.

LA Style, a inne rodzaje salsy

Salsa LA Style jest często łudząco podobna do salsy NY Style. W tej drugiej jednak priorytetem jest zmysłowość i romantyczność, a akrobatyczne i sportowe elementy praktycznie nie występują. W porównaniu do salsy kubańskiej salsa LA Style wyróżnia się ruchem po linii i wyższym poziomem trudności oraz jest bardziej przewidywalna. Oba te style potrafią być jednak równie piękne.

Oczywiście jednak salsa LA Style ma wiele elementów wspólnych z innymi odmianami salsy. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby opanować kilka z nich. W praktyce jednak to kobietom przychodzi łatwiej opanowanie kilku podrodzajów salsy, a mężczyźni częściej specjalizują się w jednej z nich.

O czym pamiętać przy nauce Sala LA Style?

Praktycznie każdy może opanować niuanse Salsy LA Style. Do tego stylu konieczne może okazać się jednak odpowiednie przygotowanie. W tym stylu od techniki ważniejsze jest bowiem odpowiednie przygotowanie fizyczne.

Tancerze powinni więc mieć dobrą kondycję i koordynację ruchową. Ponadto trzeba liczyć się z tym, że opanowanie wszystkich tajników salsy LA Style będzie wymagać względnie dużej ilości czasu i sporego wysiłku na treningach.

bard