Salsa stylem życia

Jaka dieta jest wskazana dla tancerza salsy?

Rozpoczęcie zajęć z salsy może być doskonałym pomysłem na dokonanie pozytywnych zmian w całym życiu. Jeśli bowiem połączy się taneczną aktywność fizyczną ze zdrową dietą, to można się spodziewać fenomenalnych wyników. Warto więc wiedzieć, jaka dieta jest wskazana dla tancerza salsy.

O czym pamiętać, wybierając dietę?

Optymalna dieta jest zawsze sprawą indywidualną, która zależy od takich czynników, jak wiek, płeć, ogólny stan zdrowia, tempo przemiany materii, czy też upodobania kulinarne. Najlepsze porady można więc otrzymać u doświadczonego dietetyka.

Można jednak wyróżnić kilka ogólnych zasad żywieniowych, które można zalecić tancerzom salsy. Choć tu także dużo zależy od tego, jaki podrodzaj tego tańca się praktykuje. Inne będzie bowiem dieta dla osoby tańczącej salsę o zmysłowym charakterze, a inna dla kogoś, kto specjalizuje się w salsie z elementami akrobatycznymi.

Jakich zasad żywieniowych powinien przestrzegać tancerz?

Dieta tancerzy salsy nie przypomina tej, którą stosują np. kulturyści budujący masę tłuszczową. Zwykle jest także różna niż diety odchudzającej. Najbliżej jej zaś do diety praktykowanej przez ludzi wykonujących sporty wytrzymałościowe.

Przede wszystkim dieta tancerza salsy powinna być zdrowa i urozmaicona tak, jak praktycznie każda inna dieta. Ważne jest także odpowiednia ilość kalorii, bo należy pamiętać, że zajęcia taneczne bywają sporym wydatkiem energetycznym dla organizmu. To bardzo ważne szczególnie w przypadku kobiet, które często dostarczają swojemu organizmowi zbyt mało substancji odżywczych, gdyż liczą, że dzięki temu szybciej schudną. Taki tok myślenia jest jednak złudny i wysoce szkodliwy dla zdrowia.

Ostatni posiłek przed zajęciami zaleca się zjeść na dwie godziny przed ich rozpoczęciem. Ważne jest to, by był on na tyle obfity, aby tancerz miał odpowiednią ilość energii w czasie zajęć. Nie zaleca się jednak spożywania posiłku tuż przed zajęciami. Tancerze salsy powinni zwrócić także dużą uwagę na jakość i ilość spożywanych płynów. Najlepszym pomysłem jest tutaj picie dużej ilości wody niegazowanej, szczególnie po intensywnych zajęciach.

bard