Skąd wywodzi się salsa?
Historia powstania salsy jest ciekawa i nieco tajemnicza. Szczególnie dużo kontrowersji wzbudza to, skąd wywodzi się nazwa tego tańca.
Jak powstała salsa?
Ten taniec powstał na bazie innych, takich jak chociażby Mambo, czy też Cha Cha. Tak naprawdę bowiem salsa czerpie to, co najlepsze z wielu stylów tanecznych zakorzenionych w tradycji krajów Ameryki Łacińskiej.
Warto też zauważyć, że salsa przez dziesięciolecia przeszła liczne ewolucje, a współcześnie można wyróżnić wiele jej podrodzajów.
Skąd pochodzi słowo „salsa”?
Do dziś powstało wiele teorii na temat tego, dlaczego salsa nazywa się tak, a nie inaczej. Wśród najpopularniejszych z nich wymienia się to, że:
• Za jej powstanie odpowiadają wytwórnie muzyczne, które uznały, że jest to chwytliwe słowo, które zwiększy sprzedaż. Inna wersja głosi, że to muzycy bazujący na stylu zwanym dziś właśnie salsa, w czasie swoich występów często wznosili okrzyk „salsa”.
• Słowo salsa często padało na salach tanecznych, wtedy, gdy wymyślano nowo ruchy taneczne.
• Taniec salsa wziął swoją nazwę, od sosu – po hiszpańsku „salsa” znaczy bowiem „sos”. To zaś pasowało do tego stylu tanecznego. W końcu tak, jak sos jest mieszanką różnych artykułów spożywczych, tak i salsa jest mieszanką wielu stylów tanecznych.
Jakie podrodzaje salsy są najważniejsze?
Przez lata powstało wiele podrodzajów oryginalnej salsy, a wśród niech najpopularniejsze są:
- Style powstałe w USA, czyli Salsa Los Angeles Style oraz Salsa New York Style.
- Salsa kubańska, która od lat cieszy się wielką popularnością na całym świecie, w tym i w Polsce.
- Salsa kolumbijska będąca dość trudna do opanowania, ale za to bardzo efektowna.