Nauka salsy

Jakie obuwie do tańczenia salsy?

Solidne obuwie to podstawa w trenowaniu każdego tańca, w tym salsy. Pełnią one bowiem ogromną rolę, z jednej strony zapewniają wygodę i minimalizują ryzyko kontuzji, a z drugiej pełnią rolę wizualną i potrafią dodać szyku tancerzowi. Warto więc wiedzieć, jakie buty do salsy powinno się wybrać.

Jakie buty dla początkujących tancerzy?

Jak mówi znane powiedzenie: wielkie rzeczy mają małe początki. Tak też jest i w przypadku butów do salsy. Przed pierwszymi zajęciami nie ma sensu kupować drogich butów, ponieważ może się okazać, że po kilku lekcjach zechce się zmienić rodzaj stylu tanecznego.

Początkujący powinni zwrócić uwagę na to, aby obuwie było przede wszystkim wygodne. Należy więc upewnić się, że buty nie stawiają oporu przy dokonywaniu obrotu, a najlepiej to sprawdzić na powierzchni przypominającej parkiet taneczny. Kluczowe znaczenie ma oczywiście rozmiar obuwia, w przypadku butów do tańca powinny być one idealnie dopasowane do stopy. Należy oczywiście pamiętać o względach higienicznych i tańczyć w innych butach niż w tych, w których przyszło się na zajęcia.

Z początku można więc używać tych samych butów co na siłownie, a dopiero później zainwestować w obuwie specjalistyczne. Początkujące tancerki powinny też unikać butów na obcasie, ponieważ będą one bardzo niewygodne, a w dodatku zwiększą ryzyko kontuzji.

Jakie obuwie dla zaawansowanych?

O ile z początku obuwie może być po proste zupełnie amatorskie, o tyle z czasem warto rozważyć zainwestowanie w buty specjalistyczne. Kobiety z czasem powinny zastanowić się nad butami z obcasem.

Oczywiście nie należy przechodzić od razu z płaskiego obuwia, na takie z bardzo dużym obcasem. Tańczenie salsy na butach z obcasem ma sporo zalet. Po pierwsze uwydatnia kobiece wdzięki, po drugie umożliwia poprawę techniki tanecznej, a po trzecie wpływa pozytywnie na rzeźbienie mięśni. Dla tancerek ogromne znaczenie ma także wygląd i kolorystyka, lepiej jednak unikać przesadnie jasnych butów, ponieważ brud będzie na nich bardzo widoczny. Jeśli jednak buty mają służyć nie do treningu, ale do występów na pokazach tanecznych, to jaskrawe barwy mogą już być dobrym pomysłem.

Zaawansowani tancerze salsy także często przechodzą na buty z małym obcasem. W ich przypadku także najważniejsze jest to, żeby buty były perfekcyjnie spasowane z rozmiarem stopy.

Co jaki czas wymieniać obuwie?

Ceny i wytrzymałość obuwia do salsy są bardzo zróżnicowane. W przypadku butów treningowych ich cena może wynosić kilkadziesiąt złotych i mogą one przez lata przetrwać w dobrym stanie. Oczywiście pod warunkiem zadbania o nie i w przypadku amatorskich, mało intensywnych treningów.

Jeśli jednak salsą chce się zająć w pełni poważnie, to trzeba już nabyć buty specjalistyczne. Takie potrafią zaś kosztować aż kilkaset złotych. Zawodowi tancerze mają pełen zestaw obuwia, z którego część przeznaczona jest na treningi, a reszta na występy konkursowe.

Warto też stale monitorować stan butów i sprawdzać, czy mimo upływu czasu wciąż dobrze pasują do stopy.

bard