Wroclaw Salsa Festival
Wrocław stał się polską stolicą salsy. Wszystko dzięki organizowanym przez lata festiwalom tego tańca. Do tej pory odbyło się kilka edycji tego widowiska, które przyciąga do Wrocławia wiele gwiazd o międzynarodowej renomie, przyczyniając się do szerzenia popularności tego pięknego i zmysłowego tańca.
Na festiwalu odbywają się pokazy taneczne najlepszych polskich szkół tańca współczesnego. Możemy także być świadkami rywalizacji najlepszych tancerzy kraju w Mistrzostwach Polski w tańcach latynoamerykańskich, co bez wątpienia jest jednym z najlepszych widowisk tanecznych w naszym kraju.
Każdy powinien rozważyć udział w tej imprezie, gdzie być może odnajdzie swoją prawdziwą pasję. Taniec bowiem może dawać nieograniczone pokłady satysfakcji. Wystarczy zabrać ze sobą odpowiednie obuwie do szalonych pląsów i poczuć ten energetyczny i zmysłowy rytm.
Czym jest salsa?
Salsa jest jednym z najpopularniejszych latynoamerykańskich tańców. Łączy w sobie kroki z różnych innych tańców, co w połączeniu z muzyką, którą również nazywamy salsą, tworzy pikantną i gorącą całość.
Historia tańca sięga 1940 roku, kiedy zaczęła rozwijać się z popularnych rytmów son i rumby, występujących na Karaibach i Kubie. W każdym innym regionie łączono lokalne rytmy w wyniku czego powstało wiele odmian tego tańca.
Salsę można podzielić na kilka innych podgatunków różniących się między sobą krokami i rytmem:
• Salsa kolumbijska. Przypomina kolumbijski taniec narodowy cumbię. Charakteryzuje się tym, że kroki podobne są do mambo, z dozą pewnego luzu dla tańczącego. Taniec jest niezwykle popularny w samej Kolumbii a także w innych krajach Ameryki Południowej: Chile, Wenezueli i Peru.
• Salsa portorykańska. Figury stosowane w tej odmianie są dość proste, tancerze skupiają się na jak najbardziej eleganckich krokach i ruchach ciała. Styl ten jest znany także jako cross-body i jest tańczony na 2.
• Salsa kubańska. Jest jedną z najpopularniejszych odmian, gdyż pochodzi z rejonu, w którym salsa istotnie została stworzona sama. Jej charakterystycznymi cechami są dynamicznie wykonywane figury, z których większość jest wyprowadzana z otwartej pary. Salsę Kubańską można podzielić na kilka form zabawy, w tym na rueda de casino – grupową zabawę parami w kole i Sueltasuelta, która polega na synchronicznym wykonywaniu solowych układów. Aktualnie ten typ salsy przeżywa swój renesans i jest coraz bardziej popularny w Europie a także w Polsce.
• Salsa New York jest tańczona na 2. Styl często nazywany jest salsa na 2 lub mambo na 2. Stworzony został w okolicy 1970 roku przez Portorykańczyka Eddiego Torresa. Połączył on popularne wtedy mambo z innymi latynoskimi tańcami takimi jak boogaloo, pachanga, czy latin hustle. Ten typ nieustannie ewoluował pod wpływem różnych tańców współczesnych. Charakteryzuje się swoją zmysłowością płynnością i delikatnością. Tancerze nie wykorzystują w nim żadnych akrobatycznych figur.
• Salsa Los Angeles tańczona na 1. Styl stworzony głównie przez braci Vasquez. Najgbardziej popularny był w latach 1990. Charakteryzuje się tym, że jest niezwykle widowiskowy. Tancerze poruszają się bardzo szybko i wykorzystują bardzo dużo obrotów i figur akrobatycnych. Ze względu na swoją efektownośc styl ten jest obecnie najpopularniejszy w Polsce.